21.5.2013

Kronika kryminalna

Wino to nie tylko doznania zmysłowe, ale także pieniądze, czasem bardzo duże, a także emocje – nie tylko pozytywne. Nic więc dziwnego, że budzi ono zainteresowanie różnej maści przestępców i ludzi nie całkiem zrównoważonych. W grudniu 2012 pisaliśmy o akcie wandalizmu, jakim było wylanie do ścieków ponad 60 tys. litrów kilku roczników brunello di Montalcino winiarni Case Basse należącej do Gianfranco Soldery. Winnym tej zbrodni okazał się były pracownik winiarni, który swego czynu dokonał w akcie zemsty za niesprawiedliwe jego zdaniem potraktowanie przez Solderę, gdyż – jako zatrudniony w winiarni – nie dostał służbowego mieszkania na jej terenie. Sprawca został w marcu skazany na karę czterech lat więzienia.

Na kary więzienia skazani zostali także członkowie ośmioosobowego gangu, który w czerwcu ub.r. skradł z portowego magazynu w Hawrze 5300 butelek szampana Dom Pérignon wartości ponad 400 tys. euro. Żadnej ze skradzionych butelek nie udało się odzyskać.

Dotyczas nie udało się też odzyskać żadnej z ponad 3500 butelek szampana, o łącznej wartości ok. 300 tys. euro, skradzionych pod koniec marca ze słynnej posiadłości Jacques’a Selosse’a. Zapakowane wino czekało na wysyłkę do USA i Japonii. Skradziono też kilkanaście tysięcy etykiet. Złodzieje byli dobrze przygotowani – wg doniesień prasowych używali np. sprayów z alkoholem, by usuwać potencjalne ślady DNA. O szampanach Selosse’a pisaliśmy w numerze 5/2012; ich roczna produkcja nie przekracza 60 tys. butelek.

Mniej szczęścia mieli złodzieje, którzy w lutym przez dach włamali się do piwnic Château Palmer w Margaux i ukradli 318 butelek znanego wina. Już po kilku dniach zostali zatrzymani przez policję, a skradzione wino odzyskano.

Na koniec znów o wylewaniu, tym razem na południu Francji. Pochodząca z Anglii Katie Jones od kilku lat na kilku ha winnic w Maury i Fitou robi cenione wina, zaś do roku 2009 była szefową marketingu znanej spółdzielni Mont Tauch w Fitou, która skądinąd po jej odejściu przechodzi poważne problemy finansowe. Gdy pod koniec marca Jones wróciła z targów Prowein, stwierdziła że podczas jej nieobecności ktoś otworzył zawory dwóch kadzi z winem, wylewając na posadzkę całą produkcję jej Domaine Jones Blanc 2012, powstającego z 80-letnich krzewów grenache gris. Sprawca pozostaje nieznany, podobnie jak i jego motywy. Ruszyła akcja pomocy poszkodowanej winiarce, można już teraz dokonać przedpłaty i zarezerwować wina z rocznika 2013.

Andrzej Daszkiewicz

 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Znane kolekcje win trafiły na aukcje

Rzadko piszemy o aukcjach, o tych dwóch postanowiliśmy jednak wspomnieć, bo osoby w nie zaangażowane są znane chyba wszystkim miłośnikom wina i jedzenia. Hugh Johnson, który pisał o winach w czasach, gdy większej części autorów Magazynu Wino nie było na świecie i który pisze o winach do dziś, zgromadził przez lata niezłą ich kolekcję. Teraz rozległy dom w... więcej »

Artykuł
Burze dewastują francuskie winnice

Nie tak dawno pisaliśmy o fatalnej wiosennej pogodzie we Francji. Wytchnienie miało przynieść lato i rzeczywiście, jego pierwszy miesiąc dał francuskim winiarzom nadzieję, że znacznie lepsza pogoda pozwoli uratować rocznik 2013. Niestety w trzeciej dekadzie lipca ponownie zaczęły napływać złe wieści z Francji, a pierwsze dni sierpnia przyniosły kolejne, tym razem wręcz katastrofalne... więcej »

Artykuł
Stacja szampańska na Grand Prix Magazynu WINO 2013!

Podczas degustacji Grand Prix 2013 Magazynu WINO w sobotę, 9 listopada, będzie można spróbować doskonałych szampanów. Wszystko za sprawą stacji szampańskiej Domu Szampana i Club Trésors de Champagne. Dom Szampana oferuje największy na polskim rynku wybór szampanów – zarówno od bardzo znanych domów szampańskich (m.in. Bollinger... więcej »

Artykuł
Więcej prosecco niż szampana

330 milionów butelek prosecco i 300 milionów szampana - takie dane za ten rok przedstawiło włoskie konsorcjum producentów z regionów Wenecja Euganejska i Friuli- Wenecja Julijska. Konsorcjum zauważyło, że to włoskie wino musujące stało się na świecie popularniejsze od francuskiego konkurenta, także dzięki niższej cenie i to nim w wielu krajach będzie wznoszony... więcej »

Artykuł
Bordeaux: kradzież na zamówienie

Pięciu mężczyzn stanie przed sądem z powodu podejrzeń o kradzież Bordeaux na zamówienie. Policja w Bordeaux schwytała pięć osób podejrzanych o kradzież i sprzedaż słynnych bordoskich win, w tym Pétrus, Cheval Blanc, Ausone, Le Pin oraz Yquem. Trzy z podejrzanych osób zostały osadzone w więzieniu i oczekują na proces. Pozostałe dwie zostały na razie zwolnione... więcej »

Artykuł
Union des Grands Crus de Bordeaux po raz pierwszy w Polsce

Ponad 70 producentów przedstawiło swoje wina z rocznika 2010 w ramach pierwszej w Polsce degustacji organizowanej przez Union des Grands Crus de Bordeaux w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wzięło w nim udział około 500 przedstawicieli branży, tak importerów, sommelierów... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ