Grand Prix 2011. Nagroda specjalna dla regionu winiarskiego

50 lat temu, w 1961 r. młody, zafascynowany szampanem winiarz Franco Ziliani, w piwnicach Guido Berlucchiego niedaleko Brescii, w sercu Lombardii wyprodukował trzy tysiące butelek wina musującego, które nazywało się Pinot di Franciacorta. Tak zaczęła się kariera jednego z najbardziej fascynujących win współczesnych Włoch – kariera franciacorty.

Kiedy w 1967 r. region zdobywał status DOC, pracowało w nim zaledwie 11 winiarni. W 1995 r. Franciacorta uzyskała status DOCG, dziś produkcja sięga 10 milionów butelek – robionych przez fascynujących winiarzy, których elitę mamy dziś honor i przyjemność gościć.

Oczywiście, w porównaniu z produkcją szampana to niewiele, ale nie o ilość przecież chodzi. W czasie zaledwie pół wieku, dzięki idei, która zrodziła się w głowie jednego człowieka powstało wino należące dziś do światowej ekstraklasy win musujących. Różnorodne, robione według najwyższych standardów, fascynujące i – przede wszystkim – niebywale smaczne.

Honorując pięćdziesięcioletnie wysiłki lombardzkich winiarzy Redakcja Magazynu WINO zdecydowała się przyznać w roku 2011 nagrodę specjalną regionowi winiarskiemu Franciacorta.
 

Zdjęcia (0)

Warto przeczytać

Artykuł
Grand Prix 2011. Człowiek roku

György Lőrincz, Elisabetta Foradori, Josef Umathum, Sandra Tavares da Silva i Cristiano Van Zeller, István Szepsy – oto lista dotychczasowych “Ludzi roku” Magazynu WINO. Mam wrażenie, że lista całkiem logiczna. Z jednej strony to po prostu znakomici winiarze, dzięki którym co roku możemy cieszyć się fascynującymi winami. Z drugiej – wina te... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2011. Importer roku

Drodzy Państwo, Importer, którego chcemy nagrodzić w tym roku, zajmuje się winem od przeszło 10 lat. Swój własny sklep stacjonarny otworzył w Krakowie w 2004 roku, w tym samym czasie powstała też platforma internetowa, jedna z pierwszych w Polsce. W kolejnym roku poszerzył grono swoich klientów o sektor HoReCa, skupiając się na krakowskim rynku restauracji. Dziś... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2011. Nagroda dla promotora kultury wina w Polsce

Gdy idzie o wino najważniejsi są oczywiście ci, którzy je robią, a więc winiarze i ci, którzy je piją czyli konsumenci, choć my wolimy nazywać ich winomanami, winopijcami, niekiedy wręcz winomaniakami. Pomiędzy nimi mamy rzecz jasna kupców i importerów, których dziś także nagradzamy. Swoją skromną rolę – nazwijmy to informatorów –... więcej »

Artykuł
Grand Prix 2011. Nagroda specjalna za szczególne zasługi dla polskiego winiarstwa

Drodzy Państwo, Nagrodę specjalną za szczególne zasługi dla polskiego winiarstwa chcemy dziś przyznać człowiekowi, którego pionierskie pomysły i działania przecierają, naszym zdaniem, szlaki w kierunku profesjonalizacji produkcji wina w Polsce. Wojciech Włodarczyk, właściciel winnicy Pańska Góra w Podgórzu, jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Winiarzy... więcej »

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ