Blogi

Z wykształcenia dziennikarz, zaczynał od przygotowywania wiadomości w Radiu Zet, potem robił reportaże i programy telewizyjne w Canal+, gdzie w 1998 roku nakręcił być może pierwszy w Polsce reportaż o winie „24 godziny: Operacja Beaujolais”. W roku 2000 zaczął pisać o winie w portalu Ahoj.pl, a w 2002 współtworzył Magazyn Wino, którego był najpierw wicenaczelnym, a od 2006 roku jest redaktorem naczelnym. Autor i tłumacz książek o tematyce winiarskiej i alkoholowej. Współautor i prowadzący programów telewizyjnych na temat wina. W latach 2003?2014 przygotował i poprowadził ponad 500 odcinków audycji „Pin do wina” w Radiu PIN. Obecnie można go słuchać w JemRadio.pl. O winie pisywał do Wine Bussines International, Playboya, Wprost, Newsweeka, Voyage, Marie Claire, Logo, Werandy i wielu innych magazynów. Sędzia w licznych międzynarodowych konkursach winiarskich. Na bezludną wyspę zabrałby pewnie rieslinga, ale nie lubi wskazywać swoich ulubionych win, wierząc że to najlepsze jest ciągle przed nim. Pasjonuje się małymi, słabo znanymi regionami winiarskimi i odmianami. Uważa, że w winie najważniejszy jest… człowiek.

Tomasz Prange-Barczyński

Zanim w 2009 roku zajęła się pisaniem o winie, tłumaczyła literaturę francuską, m.in. Michela Houellebecqa. W latach 1999?2001 współtworzyła pierwszy internetowy portal kulturalny „Latarnik” i była jego redaktor naczelną. Jest absolwentką polonistyki na UW, gdzie w Katedrze Kultury Polskiej odebrała solidne antropologiczne wy-kształcenie, postrzega więc wino nie tyle jako produkt spożywczy, ile fakt kulturowy. Swoje teksty poświęca przede wszystkim szeroko rozumianej kulturze picia wina, choć zajmuje się też tym, co zwykło się nazywać krytyką winiarską. Prowadzi seminaria, degustacje, sędziuje w międzynarodowych konkursach. Współpracuje stale z mięsięcznikiem Kuchnia. Publikowała także w Logo i Sukcesie. Jej dwa ulubione kierunki na mapie to Francja i Włochy. Na co dzień najchętniej piłaby szampany, burgundy, barolo i chianti classico, ale najczęściej poprzestaje na niemieckich rieslingach.

Ewa Wieleżyńska

Urodził się w roku 1956, który we wszystkich regionach winiarskich Europy był rocznikiem tragicznym, co być może tłumaczy jego sceptyczne widzenie świata. Ćwierć wieku przepracował jako uniwersytecki matematyk; podczas służbowych podróży po świecie zbliżył się do wina na tyle, że już przy nim pozostał. Był jednym z pionierów pisania o winie w polskim internecie (w roku 2001 współtworzył forum „Wino” w portalu gazeta.pl), od roku 2002 pisał o winie w prasie branżowej i konsumenckiej, od roku 2004 w zespole Magazynu Wino. W latach 2008?2012 współtworzył i redagował portal magazynwino.pl. Na wino patrzy przez szkiełko (interesuje się jego naukowymi aspektami, sędziował w kilkunastu konkursach winiarskich na trzech kontynentach), ale czucie nie jest mu obce – nie ustaje w poszukiwaniu wina doskonałego, głównie w Jerez, na Maderze i w Douro, a także w Piemoncie, Burgundii i Jurze, w Wachau, Kamptal i nad Mozelą, na Etnie, w Somló i Tokaju.

Andrzej Daszkiewicz

Kalendarium imprez
Do góry

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


Ta strona korzysta z ciastek - małych plików tekstowych przechowywanych na komputerze użytkownika - celem ułatwienia korzystania z serwisu poprzez zapisywanie informacji o takich akcjach użytkowników jak np zalogowanie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj »

ZAMKNIJ